Grimslövare vann fotbollsturneringen Dagen Lång

Tidigt på tisdagsmorgonen vecka 49 gav sig ett gäng fotbollssugna deltagare iväg till Katrinebergs folkhögskola och Dagen Lång, årlig fotbollsturnering för folkhögskolor.

Gruppspelet avlöpte planenligt och våra båda lag gick vidare till kvartsfinal, väl där fick de möta varandra. En lugn och avspänd match följde med många finesser och bra spel.

 

Laget som gick vidare kunde, tack och lov, utnyttja alla spelare i semin, även från det lag som blev utslaget i kvarten. Semin blev nästan olidligt spännande. Vi ledde länge med  1-0 men Katrieberg kunde kvittera till 1-1 innan slutsignalen ljöd. En mållös förlängning följde med straffar som avslutning. Här visade sig våra Grimslövare ha den bästa kylan. Katrineberg mönstrade bland annat flera div 3 spelare och idrottslärare i sitt lag och det gör våra killars prestation speciellt stor!

Finalen blev en ren expeditionsaffär och med 4-1 stod Grimslövs folkhögskola som mästare!