Invigning av Monumentalverkstad

Göran Giselsson, vår eminente styrelseordförande, invigde vår nya byggnad genom ett inspirerande invigningstal. Göran Giselsson invigningstalar

Fredagen den 23 augusti invigdes vår nyaste byggnad Monumentalverkstaden.
Göran, styrelsen ordförande, talade med stolthet om både byggnad och den KHDverksamhet som byggnaden kommer att husera. Han kopplade på ett utmärkt sätt bygdens anrika järnbrukstraditioner till den verksamhet som kommer att utvecklas i Monumentalverkstaden.

Som avslutning färgsatte Göran några markplattor  med konstnärliga ”Falurödfärgstänk”.

 Det första konstnärliga verket

Verksamheten kommer att ha fokus på 3D gestaltning (skulpturalt) vilande på konstnärlig grund. Gränslöst och förutsättningslöst skapande med metall som bas och möjlighet till experiment i andra material och tekniker blir nu mer tillgängligt.
Vi kommer framöver därmed också att kunna erbjuda sommarkurser i form av smide, brons, silver, sten, betong mm.

Vi tackar alla som har gjort det möjligt att än mer positionera KHD som en av Sveriges absolut främsta konst- hantverks- och designutbildningar.
Stort stort tack!